BIZTEORIA

Ta teoria z której będę piękna i łatwa praktyka
Zaświadczenie o zarobkach – kiedy jest konieczne, by otrzymać kredyt?

Zaświadczenie o zarobkach – kiedy jest konieczne, by otrzymać kredyt?

Dostarczenie zaświadczenia o zarobkach jest często podstawowym wymogiem otrzymania kredytu w banku. Na podstawie tego dokumentu bank uzyskuje informacje o dochodach klienta, które są podstawą oceny jego zdolności kredytowej i wydania decyzji o udzieleniu kredytu. Warto wiedzieć, że zaświadczenie o zarobkach nie zawsze musi dotyczyć umowy o pracę, a także że istnieje wiele produktów kredytowych, do uzyskania których nie trzeba w ogóle dostarczać takiego dokumentu.

Zaświadczenie o zarobkach – co należy o nim wiedzieć?

Zaświadczenie o zarobkach, czasami nazywane również zaświadczeniem o wynagrodzeniu i zatrudnieniu, to dokument wystawiany przez pracodawcę, w którym powinny znaleźć się co najmniej następujące informacje:

  •          dane identyfikacyjne pracownika: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego itp.
  •          informacje o zatrudnieniu pracownika: od kiedy jest zatrudniony, na jaki okres, na podstawie jakiej umowy i na jakim stanowisku
  •          informacje o zarobkach pracownika: średnia wartość miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 3 miesięcy podana w wartości netto i brutto
  •          informacje o ewentualnych zajęciach egzekucyjnych wynagrodzenia pracownika
  •          informacja, czy zakład pracy znajduje się w upadłości lub likwidacji.

Zaświadczenie o zarobkach może zostać sporządzone w dowolnej formie przez pracodawcę lub na formularzu dostarczonym przez instytucję finansową. Zwykle jego ważność wynosi 1 miesiąc od daty wystawienia.

Zaświadczenie o zarobkach – przy jakiej formie zatrudnienia można je otrzymać?

Powszechnie panuje przekonanie, że instytucje finansowe uznają jedynie zaświadczenia o wynagrodzeniu osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub określony. Nic bardziej mylnego! Owszem, taka forma zatrudnienia jest zwykle preferowana przez banki przy udzielaniu kredytu o dużej wysokości, którego spłata jest rozłożona np. na kilka lat. Coraz częściej jednak banki i instytucje finansowe akceptują zaświadczenie o zarobkach/ dochodach pochodzących z innej formy zatrudnienia np.:

  •          umowy zlecenia
  •          umowy o dzieło
  •          z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

To, jakie zaświadczenie o zarobkach jest wymagane przy składaniu wniosku o kredyt lub pożyczkę, zależy od rodzaju kredytu oraz procedur stosowanych w danej instytucji finansowej. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach do otrzymania kredytu w ogóle nie jest potrzebne takie zaświadczenie.

Kiedy można pożyczyć pieniądze bez zaświadczenia o zarobkach?

Możliwością załatwienia kredytu lub pożyczki bez konieczności dostarczania zaświadczenia o zarobkach zainteresowanych jest wiele osób. Nie wszyscy chcą prosić o takie zaświadczenie pracodawców, ponieważ nie chcą zdradzać się z tym, że chcą skorzystać z kredytu. Wiele osób nie chce też tracić czasu na takie formalności – nie zawsze pracodawca może wystawić taki dokument od ręki. Na szczęście istnieją sposoby na to, by pożyczyć pieniądze bez dostarczania dokumentów od pracodawcy. Z ofert takich słyną przede wszystkim instytucje oferujące w Internecie pożyczki pozabankowe – zarówno krótkoterminowe chwilówki, jak i pożyczki ratalne. Tego rodzaju pozabankowe pożyczki online udzielane są wyłącznie na podstawie dowodu osobistego i uproszczonej procedury wnioskowania o pożyczkę (trzeba jedynie wypełnić online formularz wniosku i dokonać weryfikacji swojego rachunku bankowego). Najczęściej cały proces zaciągania pożyczki za pośrednictwem Internetu trwa nie dłużej niż 15 -30 minut. Warto wiedzieć, że w pozabankowych instytucjach pożyczkowych można skorzystać z pożyczki bez zaświadczeń nawet do kwoty 20 000 zł!

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.