BIZTEORIA

Ta teoria z której będę piękna i łatwa praktyka
W jaki sposób zniknąć z rejestru dłużników BIG?

W jaki sposób zniknąć z rejestru dłużników BIG?

To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba widniejąca w rejestrze długo. Na szczęście, tak łatwo jak trafić możemy również z niego zniknąć. Oto garść przydatnych informacji na ten temat.

Jakie instytucje korzystają z rejestru dłużników?

Z rejestru dłużników korzystają między innymi firmy oferujące pożyczki online, banki oraz dostawcy gazu i prądu. Zanim zostaniemy do niego wpisani, musimy zostać poinformowani o tym zamiarze. W tym celu, firma wysyła list polecony, który powinien dotrzeć do nas na 30 dni przed umieszczeniem naszych danych w opisywanym rejestrze.

Najlepszym rozwiązaniem będzie uregulowanie zobowiązania od razu po otrzymaniu listu poleconego – wówczas nie zostaniemy umieszczeni w rejestrze. Niestety, nie dla wszystkich takie pismo stanowi wystarczającą motywację.

W jaki sposób sprawdzić, czy trafiliśmy do rejestru dłużników?

Każdy z nas, raz na pół roku może bezpłatnie sprawdzić swoje dane BIG. Prawo to gwarantuje artykuł 23 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. W pozostałych przypadkach dostęp jest odpłatny, a kwota jaką należy ponieść oscyluje w granicach 0,5 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Z Biura Informacji Gospodarczej możemy również uzyskać raport podsumowujący wszystkie dane gospodarcze na nasz temat, jakie znajdują się w konkretnej bazie oraz listę firm, jakie pytały o nasze dane w przeciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak zniknąć z rejestru dłużników?

Pierwszy sposób to spłata zaległego zobowiązania, która jest równoznaczna z usunięciem naszych danych z bazy. Wierzycielowi na zgłoszenie takiego faktu przysługuje 14 dni. Gdy firma, ku której spłacaliśmy dług nie poinformuje BIG o tej sytuacji, możemy skierować wniosek o usunięcie naszych danych. Dołączyć należy do niego dokument potwierdzający spłatę zadłużenia. Jeśli po wpłynięciu wniosku, wierzyciel będzie zwlekał następne 7 dni z usunięciem danych, Biuro Informacji Gospodarczej zrobi to za niego.

Wierzyciel może również sprzedać nasz dług firmie, która wyrazi chęć jego odkupienia. Wówczas w dalszym ciągu będziemy zadłużeni, lecz u kogoś innego. Gdy wierzyciel sprzeda dług i poinformuje BIG o tym fakcie, w 14 dni nastąpi usunięcie naszych danych z rejestru dłużników.

Gdy będziemy starać się o kredyt lub pożyczkę, a nasze nazwisko znajdować będzie się w rejestrze długów, bardzo możliwe, że nie uda nam się otrzymać niezbędnych środków. Ta sytuacja zmieni się dopiero po 10 latach od momentu przekazania naszych danych do rejestru dłużników. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że informacje na nasz temat mogą być aktualizowane przez wierzyciela, co oznacza, że termin ich usunięcia przesunie się o kolejne 3 lata.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.