BIZTEORIA

Ta teoria z której będę piękna i łatwa praktyka
Masz wolny zawód? Teraz łatwiej dostaniesz kredyt

Masz wolny zawód? Teraz łatwiej dostaniesz kredyt

Kredyt, jaki udzielany jest dla wolnych zawodów, bywa często dużo bardziej atrakcyjny, niż ten standardowy dostępny dla wszystkich. Kto jednak może liczyć na niższe oprocentowanie, jak również uproszczone procedury w Polsce?

 

Wolny zawód, czyli jaki?

Zacznijmy od wytłumaczenia, czym dokładnie jest wolny zawód. Z założenia, osoba wykonująca wolny zawód to osoba posiadająca wiedzę profesjonalisty, a także taka, która pracuje na swój własny rachunek. Wynagrodzenie jest im przyznawane na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. Osoby w wolnym zawodzie bardzo często decydują się na założenie swojej własnej działalności. Według danych podawanych przez GUS, firmy założone przez osoby z wolnego zawodu stanowią już 10% średnich i małych przedsiębiorstw w kraju. Do wolnych zawodów zalicza się: weterynarzy, lekarzy, architektów, księgowych, dentystów, notariuszy, grafików, programistów, psychologów, geodetów, a także specjalistów ds. marketingu.

 

Czy banki udzielają kredytów osobom w wolnym zawodzie?

Od dłuższego czasu można zaobserwować tendencję do preferencyjnego traktowania takich osób przez banki. Osoba, która wykonuje wolny zawód, traktowana jest jako specjalista z wysokimi kwalifikacjami – konsekwencją tego powinny być zatem zarobki.

Dobre wykształcenie specjalistów, jak również ich wysokie zarobki nie pozwalają na ignorowanie tej grupy osób przez instytucje finansowe. Naturalnie nie mogą oni liczyć na pożyczkę bez wykazania zdolności kredytowej. Warunek ten jest wspólny zarówno dla wolnych zawodów, jak i zatrudnionych na umowę o pracę w standardowym zawodzie. Brak zdolności kredytowej bardzo często kończy się odmową wniosku u potencjalnego kredytodawcy. Jednak jeżeli osoby z wolnych zawodów nie posiadają długów, jak również solidnie budowały swoją zdolność kredytową, mają nie tylko szanse na zobowiązanie, ale również na korzystniejsze warunki – np. na niższe oprocentowanie.

Najczęściej spotyka się udogodnienia dla osób w wolnym zawodzie w postaci dużo prostszych procedur oraz dłuższego okresu kredytowania. Z czego zatem wynikają takie przywileje? Główny sekret takiego traktowania przy udzielaniu kredytów leży po stronie banków oraz oceny zdolności przy pomocy algorytmu. Podczas analizowania bierze się pod uwagę nie tylko zarobki. W algorytmie uwzględnia się również wiek osoby, wykształcenie, jej stan cywilny, miejsce zamieszkania, czy wykonywaną profesję. Jeżeli osoba wykonująca zawód lekarza, tłumacza, czy księgowego stara się o pożyczkę, wówczas algorytm taki charakteryzuje daną osobę jako osobę o bardzo stabilnej sytuacji finansowej. Automatycznie wówczas można liczyć na dużo więcej punktów przyznawanych przez algorytm. Konsekwencją tego może być np. udzielenie dużo lepszego kredytu dla lekarza, niż dla pracownika biurowego.

Spotkać się można jednak z pewnymi ograniczeniami w przyznawaniu pożyczek dla wolnych zawodów. Istotny tutaj może być np. stać pracy. Jeżeli np. lekarz prowadzi swoją praktykę krócej niż pół roku, może on nie uzyskać lepszych warunków pożyczki niż lekarz prowadzący swoją praktykę np. jeden rok.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.