BIZTEORIA

Ta teoria z której będę piękna i łatwa praktyka
Kto zapłaci podatek od oszczędności?

Kto zapłaci podatek od oszczędności?

Zryczałtowany podatek od dochodów kapitałowych został wprowadzony w 2002 r , przez ówczesnego ministra finansów Marka Belkę. Co to oznacza? Jaki wpływ ma on na oszczędności Polaków? Czy da się go ominąć? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Co to jest podatek od oszczędności?

Jest to podatek od dochodów kapitałowych, często nazywany również podatkiem Belki. Obejmuje on zyski z lokat, obligacji, akcji, funduszy inwestycyjnych oraz inne zyski giełdowe, a także dywidendy wypłacane przez spółki. Mówiąc najprościej, każdy kto deponuje w banku pieniądze na procent, spotyka się z koniecznością oddania na rzecz państwa części wypracowanego zysku. Podatek ten muszą zapłacić zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy dokonujący transakcji na rynku kapitałowym. Wynosi on 19% od zarobionych pieniędzy. Warto pamiętać o tym, że kwota ta odliczana jest tylko od zysku, którym są np. odsetki z lokaty, a nie cała umieszczona na niej kwoty.

 

Czy podatek Belki można ominąć?

Jakiś czas temu powstawały tzw. „lokaty antybelkowe”, umożliwiające oszczędzanie pieniędzy bez konieczności płacenia 19% od zysku. Odsetki były na nich naliczane codziennie, a ich kwoty tak małe, że nie podlegały opodatkowaniu. Obecnie jednak regulacje prawne uległy zmianie i podatek dotyczy nawet najmniejszych kwot. Jedynym sposobem na uniknięcie go jest odkładanie pieniędzy na emeryturę na IKE, czyli Indywidualnym Koncie Emerytalnym. Jednak aby być zwolnionym z podatku od oszczędności, należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim środki muszą być gromadzone przez odpowiednio długi okres, a ich wypłata nie może nastąpić wcześniej, niż po ukończeniu przez właściciela konta 60 roku życia.

 

W jakiej formie należy zapłacić podatek od oszczędności?

Podatek ten jest naliczany i przekazywany do urzędu skarbowego przez płatnika. To, kto nim jest, zależy od sposobu osiągniętego zysku. Jeżeli oszczędzamy pieniądze na lokatach, czy kontach oszczędnościowych, zajmuje się tym bank. Jeżeli jesteśmy klientami funduszu inwestycyjnego, jego pracownicy również zrobią to za nas. Natomiast jeśli nasze zyski pochodzą z samodzielnych działań na giełdzie, jesteśmy zobligowani do rozliczenia się z fiskusem. Dokonać tego można podczas składania rocznego zeznania podatkowego, na druku PIT 38.

 

Czy podatek Belki istotnie wpływa na sposób oszczędzania Polaków?

19% od uzyskanych zysków, to na szczęście nie jest aż tak duża kwota, aby mogła zniechęcić ludzi do odkładania pieniędzy na własną przyszłość. Instytucje bankowe i proponowane przez nie produkty są najbezpieczniejszym sposobem lokowania pieniędzy. W związku z tym nie warto zamieniać ich na oszczędzanie w skarpecie, czy skarbonce, tylko po to, by uniknąć podatku od zysków kapitałowych. Należy pamiętać, że pieniądze przechowywane w gotówce poza bankiem tracą swoją wartość na skutek inflacji.

Natomiast osoby, które chcą gromadzić środki finansowe na emeryturę, mogą skorzystać z oferty IKE i w ten sposób uniknąć podatku Belki.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.