BIZTEORIA

Ta teoria z której będę piękna i łatwa praktyka
Kredyt hipoteczny na mieszkanie – jak go otrzymać?

Kredyt hipoteczny na mieszkanie – jak go otrzymać?

Ze względu na wysoki poziom cen mieszkań w naszym kraju, nie jest nowością, że większość Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny. Przede wszystkim, przed przystąpieniem do tak długoterminowego zobowiązania, konieczne jest z naszej strony wybranie najlepszej dla nas oferty, a następnie postępowanie według zaleceń banku.

Jak wygląda sam proces ubiegania się o kredyt?

Pierwszym etapem jest uzyskanie od banku promesy bankowej – czyli potwierdzenia wstępnej akceptacji kredytu. Promesa jest zgodą kredytodawcy na udzielenie kredytu wnioskującemu, na podstawie udzielonych przez niego informacji. Jest to umowa podstawowa, więc w przypadku kiedy przedstawione przez wnioskodawcę informacje będą nieprawdziwe, bank może taką umowę anulować.

Kolejnym etapem jest wybranie radcy prawnego, który specjalizuje się w sprawach kupna i sprzedaży nieruchomości. Poprowadzi on cały etap inwestycji od strony prawnej. Kupno nieruchomości jest procesem skomplikowanym. Część formalności możemy oczywiście załatwić sami, jednak warto skorzystać z usług specjalisty.

Następnym etapem, jaki nas czeka – jest wypełnienie wniosku o kredyt oraz dostarczenie go do kredytodawcy razem ze wszystkimi wymaganymi załącznikami – potwierdzeniem dochodów, dowodem tożsamości, aktualnym miejscem zamieszkania. Wycena nieruchomości ma również bardzo duży wpływ na wysokość przyznanego kredytu.

Kolejnym etapem jest podpisanie oficjalnej umowy kredytowej – jest ona wysyłana do kredytobiorcy oraz do jego radcy prawnego. Po uzyskaniu podpisu, kredytodawca jest zobowiązany do przekazania pieniędzy. Istotnym etapem jest również ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Zdecydowana większość kredytodawców zaleca wykupienie polisy ubezpieczeniowej na życie – w przypadku śmierci kredytobiorcy  lub jego ciężkiej choroby, to ubezpieczenie spłaci pozostające saldo kredytu. Tego typu polisę można zakupić już bezpośrednio w banku, w którym zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Warto również wykupić ubezpieczenie spłat rat, które zapewni spłatę miesięcznych rat kredytu przez określony okres – jest to istotne na wypadek utraty pracy lub też lekkiej choroby kredytobiorcy.

Kolejnym etapem jest wymiana kontraktów. Następuje to po otrzymaniu oficjalnej oferty od kredytodawcy. Wówczas wynajęty radca prawny ustala ze stroną sprzedającą nieruchomość datę wymiany kontraktów. Istotne podczas kredytu hipotecznego jest również wpłacenie depozytu. Zwykle kredytodawcy wymagają od kredytobiorcy wpłaty tak zwanego wkładu własnego. Jest to przeważnie 10-15 procent inwestycji.

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.